Andrej Štiavnický - V podzemí Čachtického hradu

26. září 2008 v 17:35 | About-bathory |  Knihy

Název: V podzemí Čachtického hradu
Původní název: V podzemí Čachtického hradu
Autor: Andrej Štiavnický
Žánr: historický román
Rok vydání originálu: 2001
Počet stran: 360 (vydání u Knižního Klubu)

Hraběnka Alžběta Báthoryová pyká v podzemí Čachtického hradu za kruté činy, kterých se dopustila. Její pomocníci již byli nemilosrdně popraveni, jen ona, protože patřila k jednomu z nejbohatších a nejvlivnějších rodů své doby, unikla spravedlivému procesu a formálním výrokem uherského palatina Juraje Thurza měla být doživotně uvězněna na vlastním hradě. Hrabě Peter Fábry, Alžbětin úhlavní nepřítel, však nepřestává usilovat o to, aby byla postavena před řádný soud, jako to žádal i sám král Matyáš a jeho spojenci. Podzemní kobka ale zůstane zanedlouho prázdná, krvežíznivou šlechtičnu z ní někdo unesl…

Úryvek z knihy:

"Necamrej už. stará liško, a kliď se odtud. než bude pozdě!" Martinova matka se pohoršeně obrátila a chtěla pokárat rozzlobeného syna. On ale zatím Stihl otevřít dveře. vystrčit stařenu ven, nedbajíc na její vřískání a kletby. "Na šibenici jsi měla skončit společně s ostatními čarodějnicemi!" zařval na ni hrozivě. "Dokdy ještě bu­deš lidem otravovat život?! Táhni odsud a víckrát se tady neukazuj, nebo půjdeš lam, kam patříš. Postarám se, aby tě konečně chytili!" Třísknul dveřmi a planoucím zrakem sledoval úlis­nou stařenu. Ta nenávistně vyhrožovala zaťatými pěst­mi a strašná zlost jí znetvořila tvář. Její kletby a ječení se prodíraly skrz dveře jako jedovatí štíři. Martin se otočil a chtěl se vrátit k ještě teplému jídlu, ale babizna znovu vrazila dovnitř a nečekaně se na něj zuřivé vrhla. "Ty prokletý zlosynu!" ječela. "Ať do tebe hrom uhodí a smažíš se v pekle! Ty prašivý pse! Když se hraběnka dostane z vězení, neutečeš spravedlivé odplatě staré Kardošové! Ty smradlavá mršino, já....." Na víc se už ale nezmohla, neboť Martin ji ve strašné zuřivosti popadl za odřený kabát a jako kus dřeva vlekl z předsíně až k otevřené bráně domu. Zalomcoval jí 1 velkým obloukem ji vyhodil na ulici. "Víc se sem nevracej, zlotřilá ropucho!" zařval na babiznu a vzápětí se rozesmál. když viděl. jak se Kardošová válí ve sněhu, zatíná pěsti, vřeští a vyhrožuje mu. Zavřel bránu, zamkl ji a za chvíli opět seděl u stolu ve vytopené kuchyni. Matka na něho vyčítavě pohlédla klidným hlasem mu domlouvala: "Synku. copak se může takhle zacházet se starou ženskou? To jsem tě snad takhle vychovala? To ti káže Písmo svaté?"


Původní vydání:


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama