Andrej Štiavnický - Čachtická paní ve vězení a na svobodě

19. září 2008 v 14:14 | About-bathory |  Knihy

Název: Čachtická paní ve vězení a na svobodě
Původní název: Alžbeta Bátoriová vo väzení a na slobode
Autor: Andrej Štiavnický
Žánr: historický román
Rok vydání originálu: 2002 (původní vydání)
Počet stran: 336 (vydání u Knižního klubu)

Román Joža Nižňanského Čachtická paní zná snad každý. K osudům ženy, která se koupala v krvi mladých dívek, aby si uchovala krásu a mládí, se vrátil slovenský spisovatel Andrej Šťiavnický. V historické románové trilogii před čtenářem rozvíjí strhující obraz barokního světa a vykresluje portrét nevšední ženy. V této druhé části, nazvané Čachtická paní ve vězení a na svobodě, prožijeme s Alžbětou její dopadení a uvěznění.

Úryvek z textu

"...Vítej ve Vídni, Juraji," zastavil ho král rozhodně, "nech formality stranou a přistup blíže, neboť čas je neúprosný." "Děkuji vám, Veličenstvo," odvětil palatin, ale tvář měl zachmuřenou. "Jsem vám k dispozici." "Nebývá zvykem, abych na Štědrý den dával audience, neboť Vánoce jsou v našem habsburském rodě posvátným časem, ale dnes si to výjimečná situace vyžaduje," řekl panovník blahosklonně. "Probíráme s našimi důvěrníky do dnešního dne nevyjasněný případ Alžběty Báthoryové. Jsem přesvědčen, že ve vězení Čachtického hradu čeká na svůj spravedlivý soud, Juraji!" "Promiňte mi mou otevřenost, Vaše královská Jasnosti, ale snad jste mě nepředvolal na audienci v takovéto nezvyklé době kvůli té krvavé hraběnce...!"


Původní vydání:

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Alžběta Báthoryová - oběť nebo vrah?

Oběť
Vrah

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama