J.J. Duffack - Bosorka Alžběta Nádašdyová, rozená Báthoryová, alias čachtická paní

3. října 2008 v 19:13 | About-bathory |  Knihy
Název: Bosorka Alžběta Nádašdyová, rozená Báthoryová, alias čachtická paní
Autor: J.J. Duffack
Žánr: životopisný/historický román
Rok vydání: 2004
Počet stran: 172 (vydání z roku 2008)

Příběhy této knihy se skutečně staly. Činy čachtické paní jsou spíše námětem pro fantastický horor než pro historický příběh. Autor je vylíčil v podrobnostech, protože se snažil pochopit nejen co se stalo, nýbrž i proč se tak stalo a jak by to bylo možné. A také, i když se to může zdát podivné, v čem byly ona a její doba tak blízké dnešku...

Úryvek z knížky:

Proč nebyla pověšena, sťata mečem, upálena anebo způsobem popravena pekelná satanistka z Čachtic? Proč najednou tolik tolerance v nespočetné snůšce zločinů? A navíc v nastupujícím 17. století, kdy se k trestu smrti odsuzovalo za mnohem menší zločiny?
Je možné právem předpokládat, že za její záchranou stáli - i když se to nikde neuvádí - nejvyšší mocnáři Uherska, včetně toho, který byl zdánlivě nejdále, krále Matyáše II. Pro toto tvrzení existuje několik dobrých argumentů, které nemůžeme a priori odmítat, i když jsou to indicie pouze nepřímé. Dějiny se mohly odehrávat zcela jiným způsobem, kdyby nebylo onoho pověstného KDYBY…
Vezměte však všechno pěkně po pořádku. Rudolfa II., výstředního a obávaného Habsburka, vychovali nejdříve ve Vídni, později na dvoru Filipa II. Ve Španělsku v ortodoxním chápání katolismu, který nepřipouštěl ani jen teoretickou odchylku od oficiálního výkladu Písma svatého. Další aktér v osudu Alžběty Báthoryové, pozdější král Matyáš II., byl v pořadí až třetím synem týchž rodičů. Neměl tedy ani teoretickou šanci zasednout na nejvyšší trůn, mohl tak právě doufat, že císař ho bude jmenovat nanejvýš místodržitelem v nějaké zemičce v obrovském habsburském impériu, nad kterým slunce nezapadalo. Jak se však ukázalo, Matyáš se už na samém počátku stal černou ovcí habsburského rodu. Jak enfant terrible se prezentoval už v útlé mladosti, když se přidal na stranu holandských protestantů, kteří byli v otevřeném vojenském konfliktu se španělskou větví Habsburků.
Toto lavírování a projev politického extremismu do hloubi duše urazilo nejen španělský dvůr, ale zejména jeho bratra Rudolfa. Ten ostatně o svém bratrovi nikdy neměl valné mínění. Všichni historikové potvrzují, že oba se víc nenáviděli, než milovali. Tento historický přehled je důkazem, že Matyáš byl prototypem novodobého bezskrupulózního politika, který nebere na nikoho a na nic nejmenší ohledy při cestě za svým cílem.


Další vydání:

,
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama