Matyáš II.

29. listopadu 2008 v 17:12 | About-bathory |  Historické postavy
Matyáš II. byl bratr a rival Rudolfa II. Dokázal sice získat moc intrikami nebo využitím situace, ale nedokázal si vládu zpravidla udržet. Už dříve v několika situacích ukázal, že je k vládě nevhodný, na cestě k českému trůnu mu to však nevadilo.
Příležitost k získání vlády v habsburském soustátí mu poskytla císařova duševní choroba a nespokojenost šlechty. Různými intrikami dosáhl toho, že mu císař postoupil Rakousko, Moravu a Uhry v libeňské smlouvě. Na český trůn pak vynesl Matyáše vojenský zásah proti pasovským vojákům pozvaným do Čech roku 1611 císařem Rudolfem II. Svým nástupem Matyáš úplně odstavil Rudolfa z politické scény.
Matyášova vláda v Čechách zasáhla hluboko nejen do vnitřního, ale i do celosvětového dění, přestože trvala necelých osm let. Matyáš II. se v nich projevil jako tvrdý, organizačně i mocensky necitlivý a neschopný panovník. Vládl navíc v době, kdy byla mocenská i náboženská situace v Evropě na pokraji krize. K válečnému konfliktu mezi stavy a králem došlo především díky Matyášově náboženské netoleranci a díky jeho přehlížení skutečných politických problémů. Stavové byli dříve drobnými i většími ústupky udržováni alespoň v naději na zlepšení situace, očekávali od Matyáše rychlé a výrazné změny v duchu majestátu. Namísto toho začal král přehlížet i naprosto zřetelné porušování uzákoněných náboženských svobod.
Zvláště tvrdé zákroky proti protestantským sborům vyhrotily vztahy mezi Matyášem a protestantskou šlechtou. Katolická náboženská menšina přitom rozhodně nemohla být pro císaře dostatečnou oporou.
Přelomem se stala pražská defenestrace 23. května 1618, za kterou následovalo stavovské povstání v Čechách i v ostatních zemích Koruny české.
Jeho konce se Matyáš II. nedožil , zemřel na dnu 20. března roku 1619.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Klikni :-)

click :-)

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama