13 svědků

14. prosince 2008 v 13:05 |  Soud
13 svědků, kteří svědčili u soudu s Alžbětou Báthoryovou a jejími pomocníky.
 1. Juraj Kubanovič, čachtický obyvatel, přísežný svědek, byl v čachtickém zámku a viděl mrtvolu jednoho z děvčat nejposledněji zavraž­děných, kterou odnášeli, když byla Báthoryová uvězněna. Na mrtvole zpo­zoroval stopy úderů a popáleniny.


 2. Jan Valko.

 3. Martin Jankovič.

 4. Martin Krško.

 5. Andrej Uhrovič, všichni čachtičtí obyvatelé, svědčili stejně jako Juraj Kubanovič.

 6. Ladislav Antalovič, čachtický obyvatel, tvrdil totéž pod přísahou.

 7. Tomáš Zima, Čachtičan, svědčil, že ví o pohrou dvou děvčat na čachtickém a jednoho děvčete na podolském hroitově. Když čachtický predikátor paní z kazatelny obviňoval, mrtvoly zavražděných děvčat byly odneseny do Podolí.

 8. Jan Chrapmann, přísežný čachtický obyvatel, svědčil sou­hlasně s předcházejícími. K tomu dodal, že když se zeptal jistého děvčete, kterému se podařilo zachránit před zavražděním, kdo jsou pomocníci paní, dostal tuto odpověď: Prolévání krve vykonávala paní sama, jen ženská, pře­vlečená za mužského, jí při tom pomáhala. Jméno ženy však děvče neřeklo.

 9. Andrej Bútora, čachtický obyvatel, svědčil jako Jan Chrap­mann.

 10. Děvče, které se jmenuje Zuza, pod přísahou tvrdilo, že Báthoryová to hrozné vraždění páchala mezi svými družkami služebnicemi. Pomahači trýzněni a vraždění byly Dora, Anna, která se jmenovala Darabulová, Ficko byl panin posel, který unášel děvčata a vodil je k ní. Kata byla citlivější a dobrého srdce, děvčata bila proti své vůli, dokonce byla tak milosrdná, že jim do vězení přinášela potají ijídlo. Svědkyně dále uvádí, že Jakub Szil­vási našel v panině truhlici listinu neboli seznam, podle kterého počet za­vražděných děvčat je šest set deset a že tohle čachtická paní sama vlastno­ručně napsala.

 11. Sára Baranayiová, vdova po Petru Mártonovi, přísežný svědek, svědčí jako Zuza a říká, že za čtyři léta, co sloužila u Báthoryové, z ženské­ho služebnictva povraždili víc než osmdesát děvčat. Ona to slyšela od sárvárského kastelána jménem Bichiérdy a sama to také pozorovala a zakusila.


 12. Ilona, vdova po Štefanu Kováčovi, pod přísahou svědčila, že za tři roky její služby Báthoryová a její přisluhovači víc než třicet děvčat povraž­dili různým mučením. Více případů uvedla o čarování a míchání jedů. Zvláště že pomocí čarování a míchání jedů, tajemná zaříkadla mumlajíc, snažila se připravit o život nejmilostivější královské Veličenstvo palatina, pana Imricha Megyeryho a další. Výpovědi ostatních svědků téměř bez vý­jimky potvrdila.

 13. Anna, vdova po Štefanu Gönczym, byla posledním svědkem. Po přísaze vyprávěla o vraždách čachtické paní a jejích spolu vinic. Udala, že mezi zavražděnými byla i její vlastní desetiletá dcera, ke které ji k její nej­větší bolesti nechtěli pustit, když ji chtěla na zámku navštívit


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama