Dorota Szentésová

14. prosince 2008 v 12:48 | About-bathory |  Historické postavy
Dorota Szentésová byla služebnou Alžběty Báthory a jednou z údajných pomocnic při údajném vraždění a mučení. Stejně jako Ilona Ió za svoje služby zaplatila tu nejvyšší cenu.
29. prosince 1610, kdy na domnělé ukrutnosti páchané Alžbětou Báthoryovou přišel palatin Juraj Thurzo, byla spolu s Janem Ujárym (Fickem), Ilonou Ió a Katarinou Beneckou převezena do Bytče.
Výslechy a bleskový soud začal v Bytči 2. ledna 1611. Všichni obvinění se snažili co nejvíce snížit svůj podíl na zločinech. Z výslechů obviněných a 13 svědků došla porota a soudci, vedeni Nejvyšším královským soudcem Teodorem Sirmiensisem ze Súľova a za aktivního dozoru Jiřího Thurza k závěru, že na hradě bylo mučeno a zavražděno 37 až 80 dívek. Za tyto činy byly Dorota Szentésová a Ilona Ió (nikoli Katarina Benecká) odsouzeny k upálení na hranici. Ještě předtím byly oběma ženám vytrhány katovými kleštěmi prsty.
Tuto scénu vykreslil Jožo Nižnánsky ve své knize Čachtická paní:
"Když Teodóz Sirmiensis ze Súl'ova dočetl rozsudek, panduři museli od­souzence pochytat, protože chtěli utéci a v hrůze před strašlivou smrtí, jejíž pařáty již na sobě cítili, vřeštěli tak strašlivě, že v kolemstojících tuhla krev.
Katovi pomocníci se z rukou pandurů ujali nejprve Ilony Jó a přistrčili katovi nejprve jednu její ruku, potom druhou.Všechny obličeje byly bledé. Kat jí uškvařil jeden prst po druhém. Při čtvrtém prstu upadla do mdlob. Pomocníci ji vyvlekli po žebříku na hranici a přivázali ji k jednomu ze sloupů, které vyčnívaly z hranice.
Dora Sentešová omdlela už při pohledu na svou družku, přivázanou ke sloupu na hranici, a na její prsty, rudnoucí ve sněhu u katových nohou. Za chvíli ji již s uštípnutými prsty přivázali ke sloupu vedle Ilony Jó. Přišla řada na Ficka.
Tři panduři ho museli pomoci katovým pomocníkům svalit na zem a při­
tlačit mu hlavu na špalek. Kat se ohnal palašem a Fickova hlava se oddělila od krku. Palaš, který uťal jeho hlavu, uťal i zuřivý řev, který chrčel z Fic­kova hrdla.
Sťatá hlava se odkutálela ze špalku a ti, co viděli Fickova otevřená ústa, by byli přísahali, že jejich řev slyší ještě teď...
Kat popadl Fickovu mrtvolu, vyhodil ji na hranici jako poleno, za ní mrštil jeho hlavu, shrábl deset krvavých prstů a jako smetí je tam hodil také. Potom rozkázal pomocníkům, aby zapálili oheň...
Oheň zapraskal, plameny šlehaly do výše a olizovaly dvě ženy, které se s hrůzostrašným řevem probraly z mdloby, ale za chvilku omdlely znovu, aby utichly už navždy…"

Použitá literatura : J. Nižnánsky. Čachtická paní. Havlíčkův Brod : Nakladatelství Petrklíč 2007.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama