František Forgáč

1. prosince 2008 v 20:38 |  Historické postavy
Zemský a církevní hodnostář, datum jeho narození není přesně známo, bylo to zřejmě někdy kolem roku 1560. Zemřel v roce 1615.Během svého života zastával množství církevních a státních funkcí: ostřihomský kanovník (1586), veszprémský biskup (1587), nitranský biskup a župan (1587), ostřihomský arcibiskup, župan a kardinál (1607), královský kancléř (1606), královský místodržitel (1607).Byl předním představitelem prohabsburské strany a rekatolizace v Uhersku, ačkoliv sám pocházel z evangelické rodiny. V mládí působil na polském královském dvoře, pod vlivem této zkušenosti a svého strýce Františka konvertoval na katolickou víru a vystudoval teologii v Římě. Jeho další směřování ovlivnili také jezuité, kteří ho jako příslušníka významného a silného rodu přiměli ucházet se o vysoké církevní funkce.V roce 1604 strávil 3 měsíce obranou nitranského hradu proti Bočkajovým povstalcům, když se ale proti němu postavila i hradní posádka, vydal hrad povstalcům a odešel do Györu. Později se zúčastnil mírových jednání mezi Bočkajovci a Osmanskou říší. V roce 1608 korunoval Matyáše II. za uherského krále.Založil jezuitské kolegium v Trnavě a také zařízení pro výchovu knězů při jezuitské rezidenci v Šali.V důsledku svého rekatolizačního úsilí se dostal do sporu s Matyášem II. Ten musel vůči protestantské šlechtě přistoupit na jisté kompromisy a právě proti nim Forgáč vystupoval.
Vyvrcholením těchto rekatolizačních snah měl být koncil v srpnu 1611 v Trnavě. Jeho opatření (důsledné obnovení celibátu, přijímání podobojí apod.) měla obnovit církevní disciplínu, důležitou pro boj s reformací. Tyto plány však zrealizoval pouze částečně, pokračoval v tom jeho nástupce Peter Pázmán.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Viděl(a) jsi film Bathory?

Ano
Ne

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama