Gábor Bathory

1. prosince 2008 v 20:34 |  Historické postavy
Synovec Alžběty Báthory se narodil roku 1589 ve Varadíně, kde prožil i první roky svého života. Později se jeho rodiče odstěhovali na rodinný hrad Somlyó, po několika letech dokonce museli utéct do Polska.
Po návratu z Polska a smrti otce se jeho opatrovníkem stal Štefan Báthory z Ecsedu, krajský soudce (bratr Alžběty Báthory), který mu zanechal obrovské majetky, knihovnu, poklady a zbraně. Zajistil mu také vzdělání, jeho učitelem byl varadínský rektor, absolvent univerzit v Padově, Wittenbergu a Heidelbergu. V roce 1605 se dostal ke dvoru svého příbuzného - Štefana Bocskaiho, někdy v průběhu roku 1607 se oženil s Annou Horváthovou.V roce 1608 získal trůn Sedmihradského knížectví. Sedmihradsko bylo v tomto období nárazníkovým územím mezi Turky a Uherskem. Ačkoliv formálně patřilo k Uhersku, mělo vysokou míru samostatnosti a z toho vyplýval i politický vliv knížete.V rámci politických vyjednávání neváhal někdy vystupovat jako člen protestantské církve, jindy jako katolík.Báthory a jeho poradci uvažovali v letech 1609-1610 o sjednocení Turky neobsazených území na východě Uherska. Tyto plány však nebyly příliš reálné. Tou dobou se vyhrotila i situace v Sedmihradsku. V následujících letech utrpěl vážnou porážku u Brašova, o několik měsíců později byl sice úspěšnější a podařilo se mu více vojenských akcí, ale v květnu 1613 ho sultán zbavil trůnu a sedmihradským knížetem jmenoval Gábora Bethlena. Zemřel na následky atentátu roku 1613.Vynikal údajně neobyčejnou silou (prý bez problémů rozlomil podkovu), byl vynikající v bojových disciplínách, podle některých byl ale tyran s rukama od krve, který pobuřoval svým nespoutaným životem. Mezi jeho úhlavní nepřátele patřil Gábor Bethlen, jenž se snažil získat sedmihradský trůn. Bojoval proti němu i různými obviněními, např. že zneuctil cizí manželky a panny, vyskytla se i nařčení z lakomství, nespravedlnosti, dokonce z incestního vztahu s vlastní sestrou, porušování práv měst, vraždění měšťanů a mnoha jiných přečinů.V podstatě nebylo velmi krátké období jeho vlády v porovnání s panováním jiných sedmihradských knížat o nic krvavější, ale odpovídalo krutým válečným časům a filozofii doby.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa

Klikni :-)

click :-)

Nový komentář

Vezměte na vědomí, že diskuse je moderována. Než se nový komentář začne zobrazovat, musí jej nejdříve schválit autor blogu.

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama