Richard Dostál - Čachtická paní z Karlštějna

28. února 2009 v 18:44 | About-bathory |  Knihy

Název: Čachtická paní z Karlštějna
Podtitul: Zločiny a politické intriky středověku
Autor: Richard Dostál
Žánr: historický román
Nakladatelství: Fontána
Rok vydání: 2006
Počet stran: 230

Píše se rok 1533 a na českém trůně sedí Ferdinand Habsburský. Čerstvě zvolený král vládne zemi rozštěpené náboženský i mocensky, kde spolu zápasí hned několik vyznání. Jedním z jeho důvěrnějších služebníků je i Jan Bechyně z Lažan, karlštejnský purkrabí, muž, který velmi často vystupuje jako prostředník. Král je proto velmi opatrný, když dostane žádost pražského soudu o potvrzení zatykače na jeho manželku, Kateřinu z Komárova. Jedná e jen o intriku, která má za cíl zasáhnout karlštejnského purkrabího?
Ferdinand pověřuje přešetřením případu nejvyššího soudce Zdislava Berku z Dubé. Má zjistit pravou příčinu žaloby, kterou podal Václav Hájek z Libočan. Známý český kronikář byl děkanem na Karlštejně a zde byl také zatčen a obviněn ze svatokrádeže. Sotvaže se mu podařilo se očistit, ihned žaloval Kateřinu z Komárova. Jde o akt pomsty? Zdislav Berka se pouští do vyšetřování. Co se dělo na nejznámějším českém hradě mezi léty 1526 až 1533? Proč kronikář Hájek nenapsal ve své kronice o událostech ani slovo? Na čí příkaz byl případ utajen tak dokonale, že dnes nikdo ani nezná jméno největší české vražedkyně?
Středověk byla velmi drsná doba a Kateřina z Komárova předčila v krutosti všechny ostatní, proto vyprávění jejích skutků místy připomíná horor. A to, co se na Karlštejně odehrávalo, horor skutečně byl.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Četl(a) jsi nějakou knížku o Čachtické paní ?

Ano
Ne

Komentáře

1 Irena Cejnarová Irena Cejnarová | E-mail | 25. ledna 2011 v 14:11 | Reagovat

Vážení, píšu kroniku naší obce, kde byli majitelé páni z Bechyně a Lažan. Popisuji příběh Kateřiny a byla bych Vám vděčná, kdybyste mi mohli poslat mailem nějáký její portrét. Děkuji za pochopení, Cejnarová, Písecko

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama