Krvavé vraždy? Proč?

28. února 2009 v 17:53 | About-bathory |  Ostatní

Trpěla rodinnou úchylkou?

Mezi předky hraběnky Báthory mají údajně být vyznavači ďábla, podivíni se sadistickými sklony, lidé, kteří by dnes mohli být označeni za duševně vyšinuté. Sedmihradský kníže a Alžbětin bratranec Zikmund Báthory (1572-1613) prý nechává pro svou potěchu k smrti umučit desítky svých poddaných. Také jejího bratra Štěpána Báthoryho (1555-1605) provází neblahá pověst alkoholika a tyrana. Mohl snad být osud krvavé hraběnky již předem určen v podobě zděděných genů? Již ve svých patnácti letech je Alžběta provdána za významného uherského hraběte Františka II. Nádasdyho (1555-1604). Tento kapitán uherských vojsk je sám proslulý svými krutými kousky. Když například jeho vojsko vyhraje boj s Turky, hrabě údajně tancuje s mrtvolami svých nepřátel a jejich hlavy vyhazuje vysoko do vzduchu.

Učila se od své tety?

Jaké je ve skutečnosti manželství Nádasdyho a Alžběty Báthory, dvou údajných krvelačných krutovládců? Ač spolu mají pět dětí (dvě z nich krátce po svém narození umírají), příliš času spolu prý netráví. Hrabě Nádasdy se prý raději než své ženě věnuje krvavým bojům. Alžběta tak zůstává domasama a může se věnovat svým zálibám. Na svou dobu je údajně velice vzdělanou a schopnou ženou. Zajímá se o astrologii a mnoho dalších věd, mluví plynule německy, maďarsky, řecky a latinsky. V nepřítomnosti svého manžela zvládá obstarat celé rozsáhlé panství Báthoryů - Nádasdyů. Přesto se občas vyskytnou dlouhé cvhíle, které si prý mladá hraběnka krátí návštěvami u své podivínské tety Kláry Báthory, která je údajně bisexuální a má rovněž sklony k sadismu. Od ní pravděpodobně Alžběta získala svou první lekci mučících praktik.

Měla ochránce?

Tuší Nádasdy, co dělá jeho manželka, když ji zanechává samotnou? Některé zdroje uvádějí, že hrabě o brutálních činech své ženy nejen věděl, ale v některých případech byl dokonce i jejím spolupachatelem. Když vážně nemocný Nádasdy na svém sídle v maďarském Sárváre umírá,prostí ještě svého přítele hraběte Juraje Thurzó (1567-1616) o ochranu své ženy a jejich rodinného majetku. Chce po něm i zatajení Alžbětiných krvavých praktik? Po smrti manžela si prý hraběnka Báthory nechává na sídle v Čachticích (přibližně 6 kilometrů jihozápadně od Nového Města nad Váhem) uřídit mučírnu, aby se mohla svým zálibám věnovat naplno. Tou dobou už se ale mezi lidmi mluví o desítkách zmizelých dívek, které údajně našly smrt právě v rukách krvavé hraběnky. Obavy a nenávist lidu rostou natolik, že Báthory prý bez ozbrojené stráže už ani nemůže vyjít ze svého hradu.

Byla hraběnka narkomankou?

Léčitelka Anna Darvula nastupuje do služeb hraběnky Alžběty Báthory okolo roku 1594. Má údajně velmi dobré znalosti rostlin a s využitím černé magie prý dokáže připravit mnohé lektvary a krémy udržující mladost a krásu. Její masti mají zřejmě mimořádný efekt, a právě díky domu se stává hraběnčinou významnou důvěrnicí. Když se jí navíc podaří zničit úporné záchvaty a migrény, kterými hraběnka trpí, její postavení na čachtickém dvoře se stává neotřesitelné. Podle některých dohadů je ovšem možné, že namíchané lektvary a masti obsahují rostlinné drogy, na kterých se postupem času hraběnka stává závislá. Odpovídá tomu i fakt, že léky připravované Darvulou dokáží velice rychle a účinně tlumit bolesti. Jedná snad hraběnka Báthory pod vlivem opiátů? Její chování, popisované v některých dobových svědectvích, se údajně může přirovnávat k chování narkomana pod silným vlivem drog.

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Alžběta Báthoryová - oběť nebo vrah?

Oběť
Vrah

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama