Výpověď Ilony Jó

21. března 2009 v 21:44 |  Soud

Vyslýchaným spoluviníkům Alžběty Báthoryové bylo položeno jedenáct otázek. A to:


 1. Jak dlouho jsi byl/a ve službách čachtické paní a jak ses dostal/a do jejího zámku?
 2. Kolik žen a děvčat dala od toho dne zavraždit?
 3. Kdo byly ty ženy, které dala zavraždit, a odkud byly?
 4. Kdo najímal a lákal ta děvčata a ženy do zámku?
 5. Jakým mučením a jakým způsobem dávala ty ubožačky vraždit?
 6. Kdo jí pomáhal v mučení a vraždění?
 7. Kam mrtvoly pochovávali, kdo je zahrabával, kam a jak?
 8. Vraždila a mučila i sama paní a jak se chovala, když ty ubožačky mučila a vraždila?
 9. Na kterých místech v Čachticích, Sárváru, Kerestúre, Beckově a jinde dávala ty nešťastnice mučit a vraždit?
 10. Kdo takové panino počínání viděl, anebo o něm věděl?
 11. Co víš o tom, kdy začala paní páchat ty ošklivé činy?

 1. Deset let sloužila paní. Byla kojnou tří slečen a Pavla Nádasdyho.
 2. Neví, kolik jich bylo, ale dost jich povraždila.
 3. Neví o všech, co byly zač a jaké národnosti. Zavraždila sestru Hrehora Jánosiho. Z Vojčic přivedly dvě zemanská děvčata, jedno ještě žije. I z Českého Brezova dvě. Žena Jana Bársonya přivlekla taky jedno děvče, takové vysoké, dceru zemana. Ví asi o padesáti, co byly zavražděné.
 4. Děvčata sháněla žena Jana Szalaiho, potom Sidová i jedna Slovenka, co bydlí v Sárváru. Taky Bársonyová najala ještě jedno, bydlí v Taplán-Falve. Žena Jana Liptaiho taky přivedla dvě nebo tři, i když věděla, že budou zavražděné, protože jí paní hrozila. Ona přivedla dvě, jedna z nich umřela, druhá, ta Kisczegleiová, je ještě naživu. S Bársonyo­vou odešla a tam taky zůstala, ale Bársonyová sama přivedla takové vysokéděvče. Potom i s Danielem Vasem hodně chodila, aby našli děvčata pro paní. Ale nenašli. Jenom takové malé z Vojčic.
 5. Taky bila děvčata, když jí to paní přikázala, ale Darabulová je mučila, nechávala stát ve studené vodě, po celou noc je bila, kopala. Paní sama rozžhavila klíč a potom ho tlačila děvčatům do dlaní, i s penízem to dělala, když ho našly a nedaly jí ho. Kromě toho Zichiovou v Bcsedu paní zabila se starou služkou. V Sárvám sestru nebožtíka pána, kterou pán viděl na vlastní oči, rozká­zala vy svléci do naha. Bylo to v létě, celou ji natřela medem a tak ji nechala celý den i v noci, aby ji žrali brouci. Některé děvče, když z velkých muk dostalo padoucí nemoc a padlo na zem, pán naučil paní, aby mu papír v oleji namočený dala mezi prsty a za­pálila, tak prý vstane, i kdyby bylo polomrtvé. Žena Štefana Szabóa, co bydlí ve Vepre, taky dost děvčat přivedla, i jiné přivlekly děvčata za peníze nebo za sukně. I Horváthová, co bydlí v malé vesnici nedaleko zámku, hodně děvčat přivedla. I Szilvási i Daniel Vas viděli, jak paní sama mučila děvčata, do naha je svlékala a tak stály před nimi. Nahá děvčata, povalená na zem, bila tak, že služky do dlaní sbíraly krev před její postelí, a potom přikazovala, aby po­pelem zasypávaly krvavé skvrny. I lokaj, co byl na zámku, někdy děvčata, když mu to paní dovolila, bil po tváři. Dora nůžkami rozstřihávala napuchlé části dívčích těl. Paní jim někdy vytrhávala zuby maso z těla. I u Vranova jedno usmrtila v kterési vesnici a nechala je tam, aby děvče pochovali.
 6. Když Anna zchromla, bila děvčata Dora a Kata a potom i ona.
 7. Neví, kam pochovávaly mrtvoly teď, ale ví, že do obilné jámy hodily pět děvčat, která potom Dora a Kata za zpěvu pochovaly v Sár­vám. V Kerestúre pochovávali studenti.
 8. Paní sama bila a mučila děvčata tak, že měla někdy košili samou krev, takže si musela převléci jinou a také kamenná stěna byla tak zkrvavená, že ji musely omývat. I když děvčata bila Dora, paní se na to dívala.
 9. Všude, kam přišla, hledala nejdřív místo, kde by mohla děvčata mučit.
  Ve Vídni házeli mniši střepy do oken, když z nich slyšeli ten křik a na­
  říkání. I v Prešpurku přikazovala Doře, aby děvčata bila.
 10. Baltazár Poki, Štefan Vághi, Daniel Vas a taky všichni ostatní sluhové čachtické paní věděli o těch strašných věcech. I Kozma o nich věděl.
 11. Neví, kdy paní začala s těmi hroznými činy, protože když k ní přišla, už je páchala. Ale Darabulová naučila paní všem těm kru­tostem a byla s ní velice důvěrná. To ví a taky to viděla, že paní děvčatům přirození opalovala svíčkou.
Zdroj : NIŽNÁNSKY, J. Čachtická paní. Havlíčkův Brod : Petrklíč 2007.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Alžběta Báthoryová - oběť nebo vrah?

Oběť
Vrah

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama