Výpověď Jana Ujáryho (Ficka)

21. března 2009 v 21:34 |  Soud

Vyslýchaným spoluviníkům Alžběty Báthoryové bylo položeno jedenáct otázek. A to:


 1. Jak dlouho jsi byl/a ve službách čachtické paní a jak ses dostal/a do jejího zámku?
 2. Kolik žen a děvčat dala od toho dne zavraždit?
 3. Kdo byly ty ženy, které dala zavraždit, a odkud byly?
 4. Kdo najímal a lákal ta děvčata a ženy do zámku?
 5. Jakým mučením a jakým způsobem dávala ty ubožačky vraždit?
 6. Kdo jí pomáhal v mučení a vraždění?
 7. Kam mrtvoly pochovávali, kdo je zahrabával, kam a jak?
 8. Vraždila a mučila i sama paní a jak se chovala, když ty ubožačky mučila a vraždila?
 9. Na kterých místech v Čachticích, Sárváru, Kerestúre, Beckově a jinde dávala ty nešťastnice mučit a vraždit?
 10. Kdo takové panino počínání viděl, anebo o něm věděl?
 11. Co víš o tom, kdy začala paní páchat ty ošklivé činy?

 1. Slouží u paní šestnáct let, jestli ne déle. Martin Cheytey ho do zámku přivedl násilím
 2. O ženách neví, ale o děvčatech ano. Za dobu, co u ní byl, bylo těch děvčat třicet sedm. Kromě těchto, když pan palatin jel do Preš­purku, dala v jedné jámě pochovat pět děvčat. Dvě v jedné zahradě pod po­tokem. A ještě dvě, které pochovali v noci pod kostelem v Podolí. Přenesli
  je tam zpod hradu, protože tam ležely zabité. Dora je zavraždila.
 3. Neví, odkud ta děvčata byla.
 4. Šestkrát byl on sám s Dorou děvčata hledat. Lákali je na to, že jim obstarají dobrou službu. S Dorou chodívala děvčata chytat žena Jana Bársonya, ta, co bydlí v Taplán-Falve u Gyongyosu, potom v Sárváru bydlící Chorvatka se ženou Matěje Otvose, co bydlí proti Zalayovým. I žena Jana Szabóa přivedla děvče i své přivedla, přestože věděla, že je zabijí. I víc jich obstarala a přivedla. Žena Juraje Szabóa také dala svou dceru. I tu zabily. Víc jich nepřivedla. Žena Štefana Szabóa jich přivedla hodně. Také Ilona při­vedla mnohé. Kata ani jedno, jenom pochovala ty, co Dora povraždila.
 5. Mučily je takhle: Nitěmi jim v Sárváru omotaly ruce a Anna Darabulová jim je na zádech svázala. Ty ruce byly pak černé jako uhel a bily je po celém těle, dokud se jim netrhala kůže. Po patách a do Idlaní je tloukly, dokud nenapočítaly do dvou set. Bila je Ilona i Dora, ale naučily se to od Darabulové. Dora nůžkami stříhala prsty té, co ještě v Čachticích nezemřela.
 6. Kromě Ilony Jó, Anny Darabulové a Dory Sentešové je v Čachticích žena Ilona, které se říká Plešatá Kočová, a ta taky mučila děv­čata. Pani sama je píchala jehlou. Když se jí krajky nelíbily, hned ty baby je odvlekly do mučírny a hned je na smrt mučily, i železem na natáčení vlasů, jak ty baby, tak i paní sama jim přištipovala nosy, ústa i rty. Paní jim dva ukazováky strčila do úst, a tak dlouho jim je roztahovala, dokud se netrhala. Když do desíti nebyly hotovy se šitím, hned je odváděla na mu­čení. Někdy až pět děvčat stálo před paní docela nahých i mládenci je tak viděli, a tak nahé musely před nimi šít. Dceru Sitkeové zabila, protože prý jí ukradla hrušku. Ještě v Piešťanech ji začaly mučit a potom ji paní s Ilo­nou zavraždila. V Kerestúre zabila Madlu, to vídeňské děvče.
 7. Ty staré ženské schovávaly a pochovávaly mrtvoly v Čach­ticích. I Ficko sám pomohl čtyři pochovat. Dvě v Podolí, jednu v Kerestúre a jednu v Sárváru. Paní ještě obdarovala ty ženské, když děvčata zavraždily. i ona sama jim trhala maso z tváří a kůži mezi prsty jim prostřihovala. Zmu­čená děvčata nechala vynášet i na sníh, přikazovala je polévat ledovou vodou a taky sama ji na ně lila, a tak potom ta děvčata zmrzla a zemřela. Tady v Byt­či, když tu byla a odcházela, jednu služku přinutila stát po krk ve vodě, a to tu, co jí v llavě utekla, ale potom ji chytili a v Čachticích zemřela.
 8. Když paní nemučila sama, přikazovala děvčata mučit jenom těm ženským. I celý týden jim nedala jíst, a kdo to udělal, toho hned potrestala.
 9. Na Beckově je v komoře mučila. V Sárváru uvnitř hradu, kam neměl přístup každý. V Kerestúre mučila na záchodě. V Čachticích pod zemí. Když jsme byli na cestách, paní i v kočáře mučila děvčata, bila je, štípala a špendlíky je píchala do rtů a pod nehty.
 10. Beňadik Deseo to nejlíp věděl, ale nikdy o tom paní neří­kal, a taky ostatní sluhové o tom věděli, všichni. Železohlavý lštók, co utekl do Zadunajska, všechno věděl líp než já a on taky nejvíc pochovával, ale neví se kam.
 11. Už za časů nebožtíka pána tak trýznila děvčata, ale ne­vraždila je tak jako teď. Když přišla Anna Darabulová, stala se krutější. Paní má škatulku, do které je zasazeno zrcadlo, před ním se i dvě hodiny modlila. Majorová z Myjavy nachystala nějakou vodu, přinesla ji paní, v díži na zadělávání chleba ji vykoupala a potom vodu vylila do potoka. Když ji tak vykoupala podruhé, mísily v té díži na nějaké koláče, které chtěly dát králi, panu palatinovi a lmrichu Megyerymu.
Zdroj : NIŽNÁNSKY, J. Čachtická paní. Havlíčkův Brod : Petrklíč 2007.

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Alžběta Báthoryová - oběť nebo vrah?

Oběť
Vrah

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama