Výpověď Katy Benecké

21. března 2009 v 21:58 |  Soud

Vyslýchaným spoluviníkům Alžběty Báthoryové bylo položeno jedenáct otázek. A to:


 1. Jak dlouho jsi byl/a ve službách čachtické paní a jak ses dostal/a do jejího zámku?
 2. Kolik žen a děvčat dala od toho dne zavraždit?
 3. Kdo byly ty ženy, které dala zavraždit, a odkud byly?
 4. Kdo najímal a lákal ta děvčata a ženy do zámku?
 5. Jakým mučením a jakým způsobem dávala ty ubožačky vraždit?
 6. Kdo jí pomáhal v mučení a vraždění?
 7. Kam mrtvoly pochovávali, kdo je zahrabával, kam a jak?
 8. Vraždila a mučila i sama paní a jak se chovala, když ty ubožačky mučila a vraždila?
 9. Na kterých místech v Čachticích, Sárváru, Kerestúre, Beckově a jinde dávala ty nešťastnice mučit a vraždit?
 10. Kdo takové panino počínání viděl, anebo o něm věděl?
 11. Co víš o tom, kdy začala paní páchat ty ošklivé činy?

 1. Deset let je u čachtické paní. Vargová, matka nyněj­šího sárvárského kazatele, ji zavolala do zámku, aby tam prala.
 2. Nepočítala děvčata, kolik jich bylo zavražděno, protože ona je pradlena. Ale myslí si, že padesát jich bylo.
 3. Neví, jaké národnosti a odkud byla, protože ona je nepřiváděla.
 4. O všem svědčí jako předešlí. I Liptaiová přivedla děvče. K tomu dodává: Kardošová přivedla dvě, a proto se potom ani neodvážila chodit na venkov. Ale Dora přivedla nejvíc děvčat. I ty, co zemřely posled­ní, přivedla ona.
 5. Svědčí jako předešlí a dodává, že ženské se naučily mučit od Darabulové a taky ji nutily, aby bila devčata. Ilona ji dala dokonce odvléci do mučírny a zbít k smrti. Když Ilona bila děvčata, paní volávala: Jen bij víc, bij!
 6. Ilona bývala nejvzteklejší, třebaže jednou rukou už skoro nevládla a paní ji proto volávala do Sárváru, aby hlídala. I její dvě dcery paní provdala a podarovala je čtrnácti sukněmi. Na její rady dala víc než na rady ostatních. Dora taky bila děvčata a ona taky, když ji k tomu přinutily, protože ji mučily, když neposlechla. Jednou celý měsíc prosténala, jaké měla rány. Jednou s Dorou všechny mladé služky poslala na hrad, to když hraběcí Milost paní Zrínská přijela do Čachtic. Tenkrát je tam tahle Dora držela v tuhém vězení, ani jíst, ani pít jim nedala, jako otrokyně nesměly nikam odejít, studenou vodou je polévala, koupala je, v noci je nutila stát nahé a taky řekla: Ať hrom udeří do toho, kdo by je nakrmil, a dávala na ně pozor tak, že ani hajduk, ani nikdo jiný jim nemohl dát jíst. Ale potom, když Báthoryová chtěla jet s paní Zrínskou do Piešťan, poslala Katu na hrad, jestli by ji některé nemohly doprovázet do Piešťan, protože prý je dala na hrad jenom proto, aby se polepšily. Kata viděla, jak omdlívají slabostí a vysílením, a když řekla paní, že z těch děvčat ani jedno nemůže přijít, lomila rukama a velmi se za to na Doru zlobila a říkala, že se to stát nemu­selo. A potom, když paní poručila děvčata přenést na zámek, bila je s Dorou, jíst jim nedaly, tak tam děvčata zemřela v jedné světnici. Jednou na voze, když Kata a paní byly na cestě z Piešťan do Čachtic, zemřelo jedno děvče, které paní, když už umíralo, násilím postavila na nohy a tak je ještě bila.
 7. Dvě z usmrcených děvčat pochovaly v Podolí, jak o tom svědčili předešlí. Ale potom pěti děvčatům, o kterých Dora ví, jak zemřela, protože ona je nastrkala pod jednu postel, přestože už byly dávno mrtvé, jídlo nosily, jako by byly naživu. Potom paní odjela do Sárváru a Katě rozkázala, aby umyla ve světnici podlahu a děvčata tam pochovala. Ale ona to neudělala, protože jí nestačily síly. Proto mrtvoly ubožaček zůstaly pod postelí, až se mrtvolný zápach šířil po celém zámku, ba i venku ho bylo cítit. A když potom nevěděla, co si počít, pochovala je ve jménu božím s Da­rabulovou, Barborou a Katrenou, která bývala s Dorou ve dne v noci, do obilné jámy. Dora sama pochovala jedno děvče do potoka a asi osm děvčat usmrti1a v krátké době.
 8. Jako předešlí.
 9. Právě tak, ale dodává ještě, že paní i ve Vídni Ilonu Har­cajovou mučila.
 10. Svědčí jako předešlí.
 11. Od Darabulové se naučila způsobům mučení a všem krutostem.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Alžběta Báthoryová - oběť nebo vrah?

Oběť
Vrah

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama