Květen 2009

Žilinčan podpálil tělo 400 let staré Žofie Bosniakové

27. května 2009 v 11:29 | About-bathory |  Ostatní
Tělo čtyřistaleté Žofie Bosňákové , které bylo uložené v kapli kostela v obci Teplička nad Váhom, zapálil 31-letý muž ze Žiliny.


"V blízkej cukrárni si vypýtal kľúče od kostola. Vošiel do kaplnky, kde boli v drevenej truhle uložené takmer 400 rokov staré telesné pozostatky Žofie Bosniakovej. Vytiahol ich pred kostol, polial nezistenou horľavou látkou a zapálil. Telesné pozostatky Žofie Bosniakovej zhoreli do tla," informovala mluvčí krajského ředitelství v Žilině Jana Balogová.Žofie Bosňáková (Bosniaková) byla příslušnicí starého šlechtického rodu. Narodila se 2. června 1609 v rodině vojenského kapitána Tomáše Bosňáka. Vynikala nejen svojí krásou, ale i dobrotou a rozvahou. Patřila do malé skupinky vždělaných a ekonomicky aktivních žen své doby.
Žofie se ve svých 17 letech provdala za Michala Šeréniho, se kterým odešla na jeho moravské panství. Šeréni po pěti letech manželství zemřel a zanechal - zřejmě pod manželčiným vlivem - závět štědrou vůči chudým. Žofie se vrátila na Slovensko ke své rodině. Ve 20 letech se opět vdala. Jejím manželem se stal palatin František Vešeléni. Žofie porodila dva syy, Adama a Ladislava. František Vešeléni často z pracovních důvodů cestoval. Za jeho nepřítomnosti vedla panstvo Žofie. S manželovým souhlasem založila nemocnici a útulek pro chudé. Pro svoje chovaní a smysl pro spravedlnost byla oblíbená mezi poddanými.
Žofie Bosňáková zemřela 28. dubna 1644 ve věku 35 let na opevněném hradě Strečno. Pochovali ji v kryptě v hradní kapli.
Roku 1698 se při přestavbě hradu Strečno našlo v kryptě její mumifikované neporušené tělo. Čekalo se na rozhodnutí o přemístění rakve s tělem Žofie do Tepličky nad Váhom. Povolení vystavit tělesné ostatky Žofie Bosňákové pro veřejnost v teplickém kostele po důkladném prozkoumání okolností dal roku 1728 biskup Adam Ladislav Erdödy. Roku 1729 byly ostatky Žofie přeneseny z krypty kotela do nově postavené kaple.

Celý text k této udalosti - zde
Zdroj obrázků: Zdroj 1, Zdroj 2