Červen 2010

Čachtická paní na Karlštejně (text z http://blacksnow.cz)

26. června 2010 v 12:16 | About-bathory |  Ostatní
Kateřina Bechyňová z Lažan roku 1534 (1535?) bestiálně zavraždila 14 mladých dívek. Proč?

Jen proto, aby se mohla koupat v jejich krvi, neboť věřila, že jí taková koupel zaručí věčné mládí. Někoho vám to připomíná? Nutno připomenout, že Alžběta Bathory, zvaná Čachtická paní, se narodila až roku 1560, i přesto je Alžběta Báthory považována za největší ženskou vražedkyni v dějinách lidstva. Řada autorů a badatelů jí připisuje až 650 případů vražd. Zřejmě ne zcela duševně zdravá Alžběta se také podle pověstí koupala v krvi mladých dívek, aby omladila své tělo i duši.
Ale vraťme se ke Kateřině Lažanské. Kronikář Václav Hájek z Libočan ve 30. a 40. letech 16. století působil na Karlštejně jako děkan. Je tedy na místě, že mu neuniklo nelidské řádění urozené paní Kateřiny Bechyňové z Komárova a na Pěčíně, manželky purkrabího pana Jana Bechyně z Lažan. Jako děkan s ní přicházel úředně často do styku. Rozhodl se proto do těchto krvavých věcí zasáhnout a podal žalobu u komorního soudu v Praze, kterému příslušelo vyšetřování přečinů feudálů. Výslechy svědků by měly být dodnes zaprotokolovány v registrech komorního soudu.

Z výslechů se dozvíme, že paní Kateřina byla velmi brutální a chladnokrevná žena. Svědčilo proti ní sedmnáct osob, z toho deset žen. Korunním svědkem obžaloby byl kožešník z Nového Města pražského Prokop, zvaný "Papež". Jeho sestru ubila paní šlechtična na schodech pohrabáčem. Dorotu, dceru kováře z Pěčína, nechala zavěsit hlavou přes bidlo dolů, a k hlavě dala přivázat moždíře. Když už bylo zřejmé, že Dorota mučení nepřežije, poslala ji k matce domů. Zde nešťastnice hodinu po příchodu skonala. Podobně zahynula v šestnácti letech jakási Hedvika, na jejíž smrti přiznala spoluvinu Manda Vaňková: "Paní byla s námi, kázala nám bíti pannu Hedviku, až zemřela." Tato Manda přiznala i bití a usmrcení těhotné Kačky Matějkovy. Vrátný Linhart doznal, že obě děvečky byly sneseny do dolního hradu, kde zemřely. "Mne kázala paní pak synu bíti, i bil mne, a kdyby mne bil víc, snad by mne, starce, ubil," doplnil o sobě. Také dceru vrátného Kateřinu léčili z ran, které způsobila krutá vražednice.

U paní Kateřiny bohužel nebylo výjimkou, že často vláčela některou ze svých služebných za vlasy po komnatě. A pacholka, který jí odporoval, že právě nemá čas, nechala bez provazu vhodit do hladomorny, a z kočky, která jí potrhala krajky, dala zaživa stáhnout kůži.
Že sadistické týrání nebylo žádným hradním tajemstvím, dosvědčovalo veršování, které v té době kolovalo po Praze:

"Dál od Karlštejna, dál, dál! Tak náčelník lapků zavolal.

Tam místo nás jiný morduje, krev panen pije a hoduje."

Přestože svědectví v procesu byla výmluvná, snažila se paní Kateřina řadu svědků podplatit. A že
člověk podplatitelný je, se projevilo hned při zahájení soudu 5. ledna 1534, kdy přísedící najednou slyšeli o "dobrotivé a laskavé paní". Ranhojič Duchek Smejkal z Líhy však přiznal, že manželka purkrabího mu poručila, aby soudu "o těch mordích nic neříkal".

Komorní soud za předsednictví Vojtěcha z Pernštejna zasedal krátce, do 16. ledna 1534, a rozsudek vynesl 23. ledna 1534. Letopisec 19. století uvádí: "Item, v pátek hned potom odsouzena paní Kateřina hrdla pro rozličné mordy, kteréž učinila nad svou čeledí, děvečkami i některými mužského pohlaví, kteréž jest rozličně mordovala, řezala nožem hustě těla jejich, koží odírala, solila, drala vochlemi, a jinak rozličně a neslýchaně je mučila. A zamordovala jich, jak sama přiznala, čtrnácte osob."

Paní Kateřině se dostalo krutého trestu. Byla odsouzena k umoření hladem v Mihulce, jedné z věží Pražského hradu, kam ji vsadili 27. února 1534; tady 15. března téhož roku také zemřela. Stalo se tak za panování českého krále Ferdinanda I. Habsburského.

Tím však záležitost zdaleka neskončila. Původce procesu - Václav Hájek z Libočan - byl už 30. dubna 1534 zažalován ovdovělým Janem Bechyněm z Lažan pro krádež klenotů a zbaven děkanství na hradě. Čáslavský rytíř Václav Halaš z Radimovic zachoval, že "Hájka jako lotra přivezli podvázaného pod koněm z Karlštejna do Prahy". Není známo, zda to byla odveta karlštejnského purkrabího, kterému Hájek procesem pošramotil rodinnou pověst, ale jisté zůstalo, že dva dny po smrti paní Kateřiny 17. března zemřel náhle nejvyšší hofmistr Českého království a tehdejší předseda komorního soudu pan Vojtěch z Pernštejna, kterého hned druhý den z Prahy odvezli do rodinné hrobky v Pardubicích. Spěch s jeho pohřbem v době, kdy smuteční obřady za nejvyšší zemské hodnostáře trvaly často až měsíc, byl nezvykle nápadný. Byl snad až ten poslední obětí Kateřiny Bechyňové?

Text zkopírován z: http://blacksnow.cz/aktuality/cachticka-pani-na-karlstejne

Čachtická paní z pohledu necyklopedie :)

25. června 2010 v 23:47 | About-bathory |  Ostatní

Alžběta Báthoryová je zřejmě nejstarší pobočkou transfúzní stanice při Uherském Červeném kříži.


PRŮKOPNICE KOSMETIKY
Na přelomu 16. a 17. století odebírala krev asi 650 mladých dívek. Rozvinula nové odvětví kosmetického průmyslu s využitím panenské krve. Pověsti popisují, že když jí na pleť dopadla kapka krve její služebné, ucítila obrovskou úlevu a omládnutí pokožky. Začala hromadně vyrábět elixír mládí a na licenci ukrutně zbohatla. Byla však exkluzívní uživatelkou produktu. Tento proces se však znelíbil tehdejšímu palatínovi a tak se stala obětí justičního omylu.

Zdroj

Alžběty Báthory je mi líto, říká Kristina Jelínková (představitelka hlavní role v divadelním představení Čachtická paní - VČD Pardubice)

25. června 2010 v 23:40 Rozhovory

Alžběty Báthory je mi líto, říká Kristina Jelínková


Je to přesně čtyři sta let, co palatin Thurzo vnikl na zámek v Čachticích, kde přistihl hraběnku Báthory při mučení děvčat. Přesto hraběnka nebyla nikdy postavena před soud, odsoudili, umučili a upálili jenom její pomocnice. Kdo byla Alžběta Báthory? Jakou psychickou nemocí trpěla, co bylo příčinou jejích běsů? Tím vším se v posledních týdnech trápí Kristina Jelínková, všestranná herečka, představitelka titulní role v inscenaci Čachtická paní.

Kristino, jak se sžíváš s novou dramatickou postavou, kterou právě zkoušíš? Snažíš se jí porozumět, nebo si spíš od ní držíš odstup? Našla sis k Alžbětě Báthory vztah?
Myslím, že držet si odstup při studování role ani není možné. V tomhle případě snad jen do té míry, abych si zachovala zdravý rozum a nezbláznila se, protože se tady bavíme o sadistické deviantce, tedy velmi nemocném člověku. Alžbětu samozřejmě musím chápat a rozumět jí, aby pak bylo rozuměno mně alias Báthory. Je mi jí líto, život se s ní moc nepáral, nehledě na to, že žila ve velmi těžké době plné násilí, a nemoc si nikdo z nás nevybíráme. Tak vidíš, začínám ji obhajovat, tak to už k ní budu mít nějaký vztah…

Když se dostaneš do stresu nebo vypjaté emocionální situace, jak se odreagováváš? Jak ze sebe vyplavíš vztek a zlost? A pomáhá to?
Poslední dobou jsem jako beránek, vůbec se nerozčiluju, nevztekám… Mám toho dostatek na jevišti. Takže jsem absolutně vyventilovaná. Doufám, že už z toho nemají kolegové modřiny! (smích)

Před dvěma lety jsi zkoušela (a hrála) na Kunětické hoře jinou významnou roli - Radu v
Kristina Jelínkovámuzikálu Cikáni jdou do nebe. S jakými pocity se budeš vracet "na místo činu"? A vůbec, hraješ ráda v plenéru, konkrétně na tomto malebném místě?
Bude to nostalgie. Už se moc těším na tu atmosféru, na všechno, co k tomu patří. Až pošlapu do kopečka, budu dýchat letní vzduch, ucítím vůni grilovaných klobás, až uvidím naši bílou buňku - šatnu i naši milou plastovou TOI TOI (smích), budu mít takové příjemné chvění v oblasti žaludku… Mám to ráda.

Kunětická hora, která je jedinou vyvýšeninou v širokém okolí, je pro obyvatele Pardubic a Hradce Králové oblíbeným výletním místem. O víkendu sem proudí davy na kolech či pěšky. Stane se, že i ty sem zavítáš jako turista, na procházku nebo na vyhlášené pečené selátko v místní restauraci?
Pravidelně jezdím na místní stezce na bruslích, je to pro mě báječné odreagování. Pustím si muziku do uší, jedu až na konec pod Kuňku, tam se podívám, jak nám to tam pěkně stojí, a jedu zase zpátky. Už je to takový můj sezónní rituál.

Jsi výrazná dramatická herečka, ale já si myslím, že máš i obrovský komediální potenciál. Poslední setkání s komediálním žánrem, aspoň já to tak vnímám, pro tebe byla Pomsta à la Netopýr, a mně se zdá, že si to na jevišti dost užíváš…
Čím jsem starší, tím se na jevišti radši směju, než pláču. Myslím to teď samozřejmě obrazně, ale jsem ráda, když je to vyvážené. A těší mě, že teď už jsem konečně akceptována i jako komediální herečka! Nevím, proč tak pozdě…?! (smích)

Kdo u tebe objevil tento talent?
Myslím, že první byl Ladislav Mrkvička, jeden z mých profesorů na konzervatoři. Dělali jsme ukázky ze hry Jak je důležité míti Filipa a on mi dal najevo, že mi žánr konverzační komedie sedí. Tehdy mě to možná trochu překvapilo, ale je to pravda!

Máš nějaký herecký sen? Vysněnou roli, hru či režiséra?
Nikdy jsem si nic konkrétního nevysnívala. A momentálně jsem velmi spokojená, mám milovanou Radu v Cikánech, půjčila jsem si Velmu v Chicagu a teď mám před sebou asi zatím nejtěžší úkol, a tím je Alžběta Báthory. Jsem za to moc vděčná a beru to jako výzvu, se kterou se poperu, jak nejlíp dovedu. S Čachtickou paní až do krve…

A po čem nejvíc touží Kristina Jelínková mimo divadlo?
No, jak to napsat… Snad abych díky krvavé hraběnce nezůstala do smrti sama!
Jana Uherová, Divadelní zpravodaj 6/2010

Tento rozhovor je zkopírován z : http://www.vcd.cz/hry/cachtic.htm#jelinkova

Fotky z divadelního představení Čachtická paní - VČD Pardubice

25. června 2010 v 23:30 Divadlo
Divadelní představení VČD Pardubice
Divadelní představení Čachtická paní - VČD Pardubice - foto Antonín Malý
Divadelní představení Čachtická paní - VČD Pardubice - foto Antonín Malý
Divadelní představení Čachtická paní - VČD Pardubice - foto Antonín Malý
Divadelní představení Čachtická paní - VČD Pardubice - foto Antonín Malý
Divadelní představení Čachtická paní - VČD Pardubice - foto Antonín Malý
Divadelní představení Čachtická paní - VČD Pardubice - foto Antonín Malý
Divadelní představení Čachtická paní - VČD Pardubice - foto Antonín Malý
Divadelní představení Čachtická paní - VČD Pardubice - foto Antonín Malý
Divadelní představení Čachtická paní - VČD Pardubice - foto Antonín Malý
Divadelní představení Čachtická paní - VČD Pardubice - foto Antonín Malý
Divadelní představení Čachtická paní - VČD Pardubice - foto Antonín Malý
Divadelní představení Čachtická paní - VČD Pardubice - foto Antonín Malý
Divadelní představení Čachtická paní - VČD Pardubice - foto Antonín Malý
Divadelní představení Čachtická paní - VČD Pardubice - foto Antonín Malý
Divadelní představení Čachtická paní - VČD Pardubice - foto Antonín Malý
Divadelní představení Čachtická paní - VČD Pardubice - foto Antonín Malý
Divadelní představení Čachtická paní - VČD Pardubice - foto Antonín Malý
Divadelní představení Čachtická paní - VČD Pardubice - foto Antonín Malý
Divadelní představení Čachtická paní - VČD Pardubice - foto Antonín Malý
Divadelní představení Čachtická paní - VČD Pardubice - foto Antonín Malý
Divadelní představení Čachtická paní - VČD Pardubice - foto Antonín Malý

Čachtická paní - divadelní hra (VČD Pardubice)

25. června 2010 v 23:02 Divadlo
Divadelní představení VČD Pardubice

ČACHTICKÁ PANÍ


Předávací porada: 19. 4. 2010 od 13.00 hodin
Zahajovací zkouška: 19. 4. 2010 od 17.00 hodin
Technická zkouška: 24. 5. 2010 na Kunětické hoře
Premiéry: 5. a 6. června 2010 od 20.30 hodin na Kunětické hoře

Text i inscenace vzniká přímo pro exteriér hradu Kunětické hory.

Nová verze příběhu, jehož různá zpracování patří k vůbec nejčtenějším knihám u nás! Zápas dobra a zla inspirovaný skutečnou zkušeností bezpráví i odvěkou lidskou touhou po lásce a nesmrtelnosti. Trochu horor, thriller, milostný příběh i soudní drama. Tím vším je legenda o jedné z nejstrašlivějších hradních paní, kterou můžete vidět na Kunětické hoře v české premiéře.
Akční thriller, ale i horor, milostný příběh nebo soudní drama - tím vším bude inscenace podle legendy o krvavé hradní paní Alžbětě Báthory. Skutečný příběh sériové vražedkyně, která měla na svědomí mučení a smrt více než šesti set mladých děvčat, se zapsal do Guinnessovy knihy rekordů. Je těžké hledat po staletích pravdu nebo dokonce nahlížet do duše člověka, jehož opravdové skutky překryla spousta mýtů a legend. Přesto se o to v případě Alžběty Báthory historici stále znovu pokoušejí. A nejen oni. Postava Čachtické paní inspirovala mnoho spisovatelů, dramatiků, režisérů či choreografů.

Co bylo důvodem k tolika bestiálním činům uherské hraběnky? Touha po nesmrtelnosti,po věčném mládí? Proto se koupala v krvi mladých panen? Nebo to byla jenom svévole, radost z mučení a sadismus? Odpovědi na tyto otázky si kladou inscenátoři, aby spolu s diváky našli nejpravděpodobnější důvody tohoto bizarního historického příběhu. Ten nás zavede na Čachtický hrad Alžběty Báthory a do pomyslné soudní síně, kde hraběnčiny skutky soudí palatin hrabě Thurzo, královský diplomat Nyáry a kněz Ponicenus. Zároveň prožijeme silný milostný příběh domnělé Alžbětiny nemanželské dcery Eržiky, která se zamilovala do zbojnického kapitána, a příběh mladého zběha Kaliny, který riskuje život, aby zachránil svou sestru Magdu ze spárů krvelačné Báthoryčky.

Tři příběhy, tři soudci, šest set obětí a mnoho historických postav - to vše přinese neopakovatelný večer na Kunětické hoře či v Městském divadle.

Režie: Petr Novotný
Dramaturgie: Jana Uherová j. h.
Scéna: Ivo Žídek j. h.
Kostýmy: Roman Šolc j. h.
Šermy: Pavel Konvalina j. h.
Choreografie: Vlastimil Červ j. h.
Asistentka režie: Martina Mejzlíková

OSOBY A OBSAZENÍ:
HRABĚNKA Alžběta Báthoryová … Kristina Jelínková
Hrabě Juraj THURZO z Betlanovců, uherský palatin … Jiří Kalužný
Senior Jan PONICENUS, duchovní evangelické církve v Čachticích … Václav Dušek
Hrabě Štefan NYÁRY, královský diplomat … Petr Dohnal
ERŽIKA Príborská, dcera hraběnky Báthoryové ... Barbora Obozněnko j. h. / Markéta Stehlíková j. h.
MAJOROVÁ, myjavská deputátnice, bylinkářka … Zdena Bittlová
Jan Ujváry, řečený FICKO, sloužící u hraběnky … Jan Musil
Anna Darabulová, řečená DARVULIE, sloužící u hraběnky … Lída Vlášková
Helena Jó, řečená ILONA, kojná dětí hraběnky, sloužící u hraběnky ... Ludmila Mecerodová
Dorota Szentesová, řečená DORA, sloužící u hraběnky … Jindra Janoušková
Jan KALINA, bývalý student, zběhlý poddaný hraběnky, zbojník … Josef Pejchal
ANDREJ Drozd, zběhlý poddaný hraběnky, zbojnický náčelník … Josef Vrána
MICHAL Príborský, nevlastní bratr Eržiky … Miloslav Tichý
ZEMAN Benjamin Príborský, pěstoun Eržiky … Jan Hyhlík
KALINOVÁ, matka Jana a Magdy … Romana Chvalová
MARYŠKA Šútovská, nevěsta Jana Kaliny … Petra Tenorová j. h.
MAGDA Kalinová, sestra Jana Kaliny … Eliška Dohnalová j. h.
Juraj Závodszký, TAJEMNÍK palatina Thurza, otec Eržiky … Pavel Novotný
Teodóz Sirmiensis, královský tabulární SOUDCE … Alexandr Postler
VAVRO, zbojník … Radek Žák
SLUŽKY, PŘÍSEDÍCÍ, HAJDUCI, ZBOJNÍCI, KAT

Inspice: Martina Mejzlíková
Nápověda: Jana Voldánová
Článek zkopírován z : http://www.vcd.cz/hry/cachtic.htm#jelinkova

Nedáte si ?

25. června 2010 v 22:36 Ostatní
Červené stolní víno polosladké.

Popis:
Víno zaujme svou ohnivou barvou, obsah kyselin ladí se zbytkovým cukrem. Pro svou lehkost je velmi oblíbené.

ČACHTICKÁ/ PANÍ 1 l